Mayor Carter Henry Harrison IV Biography

Carter Henry Harrison, IV photo
Norton, Samuel Wilber. Chicago Traction: A History, Legislative and Political. 1907.

Mayor of Chicago, 1897-1905, 1911-1915

  • Democratic Party
  • Elected 37th mayor of Chicago April 6, 1897; defeated John Maynard Harlan (Independent Republican), Nathaniel C. Sears (Republican) and six others including John Glambock (Socialist Labor) and Washington Hesing (Independent Democrat)
  • Elected to second term as mayor April 4, 1899; defeated John P. Altgeld (Municipal Ownership), Zina R. Carter (Republican) and three others
  • Elected to third term as mayor April 2, 1901; defeated John Collins (Socialist), Elbridge Hanecy (Republican), Avery E. Hoyt (Prohibition), Gus Hoyt (Socialist Democrat), John R. Pepin (Socialist Labor) and Thomas Rhodes (Single Tax)
  • Elected to fourth term as mayor April 7, 1903; defeated Charles L. Breckon (Socialist), Daniel L. Cruice (Independent Labor), Thomas L. Haines (Prohibition), Henry Sale (Socialist Labor) and Graeme Stewart (Republican)
  • Won primary election February 28, 1911, defeating Edward F. Dunne and Andrew J. Graham
  • Elected 40th mayor of Chicago (fifth term) April 4, 1911; defeated William A. Brubaker (Prohibition), Charles Merriam (Republican), A. Prince (Socialist Labor) and W.E. Rodriguez (Socialist) in general election
  • Inauguration to first term: April 15, 1897
  • Inauguration to second term: April 10, 1899; inaugural address not delivered
  • Inauguration to third term: April 8, 1901; inaugural address not delivered
  • Inauguration to fourth term: April 20, 1903; inaugural address not delivered
  • Inauguration to fifth term: April 17, 1911; inaugural address not available

Biographical

  • Born April 23, 1860 in Chicago. He was the first Chicago-born mayor.
  • Studied in Germany for three years until his mother’s death in 1876
  • Married Edith Ogden, a New Orleans belle, in 1887; together they had two children.
  • Graduated from Loyola University in 1881
  • Received law degree from Yale University
  • Operated the Chicago Times with his brother from 1891 to 1895
  • Closed down famed Everleigh Club, a high-class brothel, in 1911
  • Served as a captain with the American Red Cross in France during World War I
  • Appointed collector of internal revenue for the federal government in 1933 and held the position for 11 years
  • In 1935 published an autobiography, Stormy Years
  • Died December 25, 1953 in Chicago
  • Buried in Graceland Cemetery, Chicago

Sources

  • "C. H. Harrison Rites Are Set for Tomorrow." Chicago Daily Tribune, December 27, 1953, p. 25.
  • "Carter H. Harrison is Dead." Chicago Daily Tribune, December 26, 1953, p. 1.
  • Grossman, James R., Ann Durkin Keating and Janice L. Reiff, editors. Encyclopedia of Chicago. University of Chicago Press, 2004.
Print